مخاطرات شغل کادر پرستاری اطاق عمل


مخاطرات وابسته به شغل کادر پرستاری اطاق عمل ها را می توان به چند دسته تقسیم نمود که عبارتند از :


الف: مخاطرات حادثه ای (سانحه ای): آسیب به انگشتان و پاها بعلت سقوط اشیاء ابزار آلات پزشکی و غیره ، سرخوردن، پشت پا خوردن و افتادن در روی سطوح خیس مخصوصاً در طول موقعیتهای اورژانسی ، سوراخ شدگی و بریدگی ها از طریق اشیاء تیز و برنده مخصوصاً با نوک سرسوزن و بریدگی ها با تیغه ها ، سوختگی ها و تاول زدن ها از طریق سطوح داغ اشیاء استریل شونده ، شوک الکتریکی از طریق تجهیزات معیوب  یا اتصال به زمین غلط  یا تجهیزات با عایق کاری معیوب ، کمردرد حاد متعاقب پوزیشن بد بدن یا تحمل فشار زیاد هنگام حمل و نقل و انتقال بیماران سنگین


ب: مخاطرات فیزیکی: در معرض قرارگیری با اشعه رادیواکتیو بواسطه گرفتن X-Ray و منابع رادیواکتیو که اکنون در اتاق عمل ها دستگاه های رادیوگرافی سی ارم وجود داشته و پرسنل اطاق عمل ها بدون وجود حفاظ و پوشش و حتی بدون معرفی آنها جهت طی دوره حفاظت در برابر اشعه به این وضعیت ادامه می دهند.

در بسیاری از جراحی ها از اشعه ایکس استفاده می شود . بنابراین در معرض مکرر X-RAY قرار گرفتن می تواند به بافتها صدمه زده و با گذشت زمان عوارضی را ایجاد نمایید . تمام کسانی که با اشعه کار می کنند باید قوانین اولیه حفاظت در برابر پرتوها را مدنظر داشته باشند که این قوانین شامل : زمان . فاصله . حفاظت می باشد .
زمان : پرتونگاری و مقدار دریافت اشعه باید به حداقل ممکن باشد و فاصله بین منبع اشعه و پرسنل باید به حداکثر مقدار خود برسد .
فاصله : دو برابر کردن فاصله باعث کم کردن شدت اشعه به میزان یک چهارم می شود
حفاظت : استفاده از شیلدهای حفاظتی برای کارکنان اتاق عمل توصیه می شود

اعضای آسیب پذیر در برابر اشعه ایکس 

1-تیروئید 
2-ناحیه شکم
3- اندام های تناسلی
و خانم های باردار در 3 ماهه اول بارداری باید از اشعه حفاظت کامل شوند چون اشعه می تواند باعث آنومالی در جنین شود .


ج: مخاطرات شیمیایی: در معرض قرارگیری با داروهای بیهوشی (N2O ، هالوتان، اتیل بروماید، اتیل کلراید، اتر، متوهگزیل فلوران و غیره) ، حساسیتها، سوزشها، تحریکات و درماتیتهای پوستی بخاطر استفاده مکرر از صابونها، شوینده ها و مواد ضدعفونی کننده و غیره ، آزردگی چشمها، بینی، گلو بخاطر در معرض قرارگیری با ذرات آئروسلها و ذرات مایع معلق در هوا از مایعات شوینده و پاک کننده  ، مسمویتهای مزمن بخاطر در معرض قرار گیری طولانی مدت با داروها، مایعات استریلیزاسیون (گلوتارالدئید و غیره) و گازهای بیهوشی و غیره ، حساسیت با لاتکس بخاطر تماس با دستکشهای بالاتکس طبیعی و دیگر منابع لاتکس بکار رفته در وسایل پزشکید: مخاطرات زیستی: عفونتهای ناشی از در معرض قرارگیری با خون، مایعات بدن، یا با نمونه های بافتی که شاید بتواند بیماریهایی مثل HIV، هپاتیت B و هپاتیت C را منتقل کند 

 خطراتی که می تواند یک بیماری نازوکومیال را به فرد منتقل کند مثلاً به خاطر سوراخ شدگی با سرسوزن (مثل: هپاتیت عفونی، سیفلیس، مالاریا، سل) ، عواملی که باعث هرپس کف دست و انگشتان می گردند، خطراتی که بصورت خودبخود، بدون علت مشخص ایجاد میشوند.


ه: مخاطرات ارگونومیک، روانی - اجتماعی و فاکتورهای سازمانی : خستگی، کرفتگی و کمردرد خفیف ناشی از نقل و انتقال بیماران سنگین، کار طولانی مدت در پوزیشن ایستاده - استرسهای روانی ناشی از احساس مسئولیت سنگین در قبال بیماران ، استرسها و فشارهای مناسبات و روابط با خانواده و سختی ناشی از شیفت و کار شبانه، اضافه کار و تماس با افراد ناخوش و بیمار مخصوصاً با بیمارانی که از عمل جراحی بهبود نمی یابند، مسائل مربوط و مرتبط با روابط و مناسبات بین فردی با جراحان و دیگر اعضاء تیم جراحی ، در معرض قرار گیری با بیماران ترومایی شدید و وخیم، قربانیان زیاد از یک حادثه یا واقعه فاجعه آمیز و مصیبت بار و یا برخورد با بیماران شدیداً وخیم که ممکن است دچار سندرم Post - Traumatic stress شوند.

محسن کاظمی


 

/ 0 نظر / 243 بازدید