آنژین صدری

 آنژین صدری شرح بیماری                                    


آنرژین‌ صدری‌ عبارت‌ است‌ از درد قفسه‌ سینه‌ که‌ از قلب برخاسته‌ باشد. درد معمولاً زیر استخوان‌ جناغ‌ حس‌ می‌شود و به‌ علت‌ نرسیدن‌ اکسیژن‌ به‌ مقدار کافی‌ به‌ عضله‌ قلب‌ روی‌ می‌دهد. عواملی‌ چون‌ ورزش‌، هیجانات‌ عاطفی‌، یا غذاهای‌ سنگین‌ در فردی‌ که‌ از قبل‌ مشکل‌ قبلی‌ داشته‌ است‌ می‌توانند باعث‌ برانگیخته‌ شدن‌ این‌ نوع‌ درد شوند. در حالت‌ عادی‌، وقتی‌ نیاز قلب‌ به‌ اکسیژن‌ زیاد می‌شود، رگ‌های‌ خونرسان‌ قلب‌ می‌توانند از پس‌ برآوردن‌ این‌ نیاز برآیند. اما اگر رگ‌های‌ قلبی‌ بیمار باشند، یا فشارخون‌ بالا باشد، خونرسانی‌ به‌ عضله‌ قلب‌ محدود می‌شود. این‌ درد معمولاً در مردان‌ بالای‌ 35 سال‌ و خانم‌هایی‌ که‌ یائسگی‌ را پشت‌ سر گذاشته‌اند دیده‌ می‌شود.

آنژین صدری هنگامی رخ می‌دهد که عضله قلب خون کافی دریافت نمی‌کند.

 آنژبن صدری ممکن است به صورت ناراحتی یا درد در قفسه سینه از جمله به صورت احساس فشار، سنگینی،سوءهاضمه یا سوزش سر دل احساس شود.درد آنژین ممکن است در گردن،شانه‌ها، فک، پشت، و بازوها احساس شود.در صورت بروز چنین حالتی باید به پزشک مراجعه کرد.

 انواع آنژین صدری

سه نوع آنژین وجود دارد: پایدار، ناپایدار، متغیر.

آنژین پایدار  Stable Angina Pectoris شایع‌ترین نوع است و به طور مرتب در هنگام فعالیت جسمی با الگویی ثابت و قابل شناسایی رخ می‌دهد،و معمولا پس از چند دقیقه برطرف می شود.

 آنژین ناپایدار Unstable Angina Pectoris   می‌تواند بدون فعالیت جسمی بروز کند،و معمولا الگوی مشخصی ندارد. آنژین ناپایدار معمولا به درمان فوری پزشکی نیاز دارد چرا که در اغلب موارد بیانگر یک حمله قلبی فعلی یا قریب‌الوقوع است.

 آنژین متغیر که عارضه‌ای نادر است ممکن است شامل درد شدیدی باشد که اغلب در شب رخ می‌دهد، اما با دارو قابل درمان است.

  درد قفسه سینه همیشه مربوط به آنژین یا حمله قلبی نیست- درد سینه ممکن است علامتی از عفونت ریه، سوزش سردل به علت ورود ترشحات اسیدی معده به مری، لخته خونی، یا حتی اضطراب باشد.

 هر وقت که دچار درد شدید قفسه سینه شدید باید با دکترتان تماس بگیرید تا هرچه زودتر علت آن مشخص شود.

حمله آنژین Angina Attack

- کوتاه شدن تنفس

- غش کردن

- عرق کردن و سردن شدن در حالیکه پوست پر از عرق ا ست. 

- تهوع و زرد شدن پوست

- تند شدن و یا غیرعادی شدن ضربان قلب

طبق گفته انجمن قلب آمریکا این عوامل دقیقا نشان دهنده حمله قلبی قریب الوقوع می باشند؛ پس این را بدانیم که تفاوت زیادی بین آنژین و حمله قلبی نیست!

به هر حال اگر شما تا به حال سابقه آنژین نداشته اید و دارای این عوامل هستید، هر چه سریعتر به بیمارستان بروید! اما خودتان نه! به اورژانس زنگ بزنید! اگر هم سابقه آنژین دارید سر جای خودتان خونسرد بنشینید و یک قرص نیتروگلیسیرین مصرف کنید. پنج دقیقه صبر کنید، اگر فایده ندارد یکی دیگر بخورید.اگر باز هم فایده ندارد به آمبولانس زنگ بزنید….

علایم‌ شایع‌


احساس‌ سفتی‌، فشرده‌ شدن‌، فشار، یا درد در قفسه‌ صدری‌
بروز ناگهانی‌ مشکل‌ در تنفس‌ (گاهی‌)
درد قفسه‌ صدری‌ مشابه‌ سوءهاضمه‌
حالت‌ خفگی‌ در گردن‌
درد قفسه‌ صدری‌ که‌ به‌ آرواره‌، دندان‌ها، یا گوش‌ تیر می‌کشد
سنگینی‌، کرختی‌، سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ یا درد در قفسه‌ صدری‌، بازو، شانه‌، آرنج‌، یا دست‌، معمولاً در سمت‌ چپ‌
درد در بین‌ دو کتف‌

علل‌

 • بیماری‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌، به‌ عبارتی‌ انسداد یا انقباض‌ سرخرگ‌هایی‌ که‌ به‌ قلب‌ خونرسانی‌ می‌کنند.
 • کم‌خونی‌
 • پرکاری تیرویید
 • تندشدن‌ ضربان‌ قلب‌
 • بیماری دریچه قلب

 

عوارض‌ افزایش‌دهنده‌ خطر

 • سیگارکشیدن‌، چاقی‌، دیابت شیرین )مرض‌ قند)
 • فشارخون‌ بالا، کلسترول بالا
 • خوردن‌ زیاده‌ از حد چربی‌ یا نمک‌
 • عدم‌ تحرک‌، خستگی‌، کار زیاد یا استرس
 • سابقه‌ خانوادگی‌ بیماری‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌
 • قرار گرفتن‌ در معرض‌ سرما یا باد

عواقب مورد انتظار
آنژین‌ صدری‌ خفیف‌ با استراحت‌ و استفاده‌ از نیتروگلیسیرین‌ و سایر داروها برطرف‌ می‌شود. برای‌ برطرف‌ کردن‌ بیماری‌های‌ زمینه‌ساز ممکن‌ است‌ درمان‌های‌ دیگری‌ ضروری‌ باشند.


عوارض احتمالی
حمله‌ قبلی‌
نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌
بی‌نظمی‌های‌ ضربان‌ قلب‌ که‌ بالقوه‌ مرگبار هستند.

درمان‌ اصولی‌ کلی‌

 • هدف‌ درمان‌ عبارت‌ است‌ از کاهش‌ نیاز قلب‌ به‌ اکسیژن یا افزایش‌ اکسیژن‌رسانی‌ به‌ قلب‌. این‌ هدف‌ معمولاً با دارو قابل‌ دستیابی‌ است‌.
 • اگر آنژین‌ صدری‌ با دارو کنترل‌ نشد، درمان‌های‌ دیگر عبارتند از:
  • آنژیوپلاستی با بادکنک‌ برای‌ بازکردن‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌ مسدودشده‌، یا جراحی‌ بای‌پاس‌ در حالتی‌ که‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌ شدیداً مسدود شده‌اند.
 • توصیه‌هایی‌ که‌ در قسمت‌ پیشگیری‌ ذکر شد را رعایت‌ نمایید.
 • از موقعیت‌هایی‌ که‌ کار قلب‌ را افزایش‌ می‌دهند پرهیز کنید، مثلاً عصبانیت‌، هوای‌ خیلی‌ گرم‌ یا سرد، ارتفاع‌ بالا (البته‌ به‌ جز مسافرت‌ با هواپیمای‌ مسافربری‌)، یا فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری شدید بدنی‌ به‌ طور ناگهانی‌

 

اقدامات در صورت بروز  آنژین :

درد  آنژینی بعد از استراحت یا استعمال نیتروگلیسیرین ( nitroglycerin ) تسکین مییابد .  دارو فوق  جز داروهای مهم گشاد کننده عروقی است که جهت تخفیف درد پس از شروع آن ، پیشگیری از حمله قلبی پیش از بروز آن ، و  تنزل تعداد حملات مصرف میشود . بهتر است بیمار همواره آنرا به همراه داشته باشد .

روش استفاده از قرص زیر زبانی:
 -  بیمار باید در هنگام درد قفسه سینه بنشیند و قرص زیر زبانی را در زیر زبان قرار دهد زیرا در وضعیت ایستاده باعث کاهش فشار خون می شود
 - قرص باید به طور طبیعی حل شود و بلعیده نشود تا دارو به طور کامل حلشود . بیماری که دهانش خشک است قبل از مصرف قرص کمی آب بنوشد یا دهان خود را خیس کند و قبل از حل شدن قرص زبان خود را حرکت ندهد.

 - در صورتی که پس از مصرف یک قرص درد کاهش نیافت میتوان به فاصله هر پنج دقیقه تا سه قرص استفاده کرد و در صورت عدم بهبودی فورا به نزدیکترین اورژانس مراجعه نماید .نکته:نباید بیشتر از سه قرص در مدت ۱۵ دقیقه استفاده کرد- همیشه قرصهای زیر زبانی همراه داشته باشید .
 - قبل از حل شدن قرصهای زیر زبانی زبان را حرکت ندهد و آب دهان را فرونبرد . اگر درد بیمار شدید است قرصها را با دندان خرد کند تا جذب دهانی سریعتر شود.
 
 - به محض اینکه درد کاملا تسکین یافت هر مقدار از قرص که در دهان مانده را بیرون بریزد و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه جهت پیشگیری از سرگیجه یا غش استراحت کند ( مخصوصا اگر سردرد دارد)
 - قرصهای زیر زبانی را میتوان جهت پیشگیری از دردهای آنژینی ۵ تا ۱۰
 دقیقه قبل از انجام فعالیتهای سنگین بدنی مثل فعالیت جنسی یا بالا رفتن ازپله
استفاده کرد . اثر دارو به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه ادامه می یابد .
 - باید در صورت افزایش درد ، تکرار درد، افزایش مدت درد یا شدت درد به اورژانس مراجعه کرد.
 عوارض این قرصها شامل :

گرگرفتگی ، سردرد ، کاهش فشار خون، طپش قلب ، احساس پری سر
 - باید از فاسد نبودن دارو مطمئن باشید در صورتی که احساس سوزش روی زبان ویا سردرد دارید قرصهای نیتروگلیسیرین سالم هستند برای بر طرف شدن سردرد میتوان از قرص استامینوفن استفاده کرد .
 - قرصهای نیتروگلیسیرین در اثر گرما ، رطوبت، هوا، نور و باگذشت زمان اثر دارویی خود را از دست می دهند پس هر شش ماه یکبار باید این قرصها راتجدید کرد و این دارو باید در ظروف شیشه ای دربسته و تیره رنگ نگهداری شوند.
 - نباید مصرف داروهای قلبی مخصوصا ترکیبات نیترات را به طور ناگهانی قطع کرد.


 استفاده از نوع اسپری دارو:
 - ظرف اسپری را تکان ندهید و روی زبان یا زیر زبان اسپری کنید .اسپری را استنشاق نکنید . 
 - ممکن است هر ۵ دقیقه تا سه بار (حداکثر) تکرار شود .
 - پس از استفاده از اسپری حداقل تا ۱۰ ثانیه از بلعیدن اب دهان اجتناب کنید.

استفاده از نوع پماد موضعی:
 از اپلیکاتوری که همراه بسته دارو تهیه شده است استفاده کنید دوز تجویز شده را بر روی اپلیکاتور بفشارید . پماد را بوسیله این اپلیکاتور روی محل مناسب بگذارید و پماد را به صورت یک لایه یکنواخت به سطح حدود ۵ سانتی متر مربع بچسبانید. این ناحیه باید بدون مو باشد و نواحی که بیشتر استفاده میشوند عبارتند از :
 سینه ،شکم ، سطح جلو ران و ساعد ؛ پس از چسباندن پماد با یک پانسمان شفاف آنرا بپوشانید و با چسب انرا محکم کنید.از مالیدن پماد بر روی انگشتان پرهیز کنید و محلهای استفاده از پماد را هر بار به صورت چرخشی تغییر دهید . قبل از استعمال مجدد پماد را از محل قبلی بردارید ظرف محتوی پماد را در بسته نگهدارید و در مکان خنک حفظ کنید . هرروز در زمان معین بکار ببرید و ترجیحا به مکان عاری از مو مالیده شود و از مالیدن پماد بر روی پوست خراشیده یا تحریک شده یا محل زخم پرهیزنمائید.

 

/ 1 نظر / 94 بازدید